Pokrycia dachowe - poradnik

Co wpływa na koszt wykonania dachu?

Cena wykonania dachu zależy od wielu czynników. Na koszt niebagatelny wpływ ma między innymi projekt dachu. Pamiętajmy, że architektoniczna prostota i stylistyczny umiar mają nie tylko wartość estetyczną, ale przekładają się także na korzystniejszą cenę realizowanej inwestycji. Koszty wykonania dachu zależą przede wszystkim od jego kształtu. Dach o prostej konstrukcji wymaga mniej materiałów, jest łatwiejszy w wykonaniu i mniej pracochłonny. Im większy stopień skomplikowania, większa liczba płaszczyzn, załamań, tym dach będzie droższy i zasadę tę przyjmuje się niemal jak budowlany aksjomat.
zdjęcie 1Najtańszy w budowie będzie dach dwuspadowy, należący zresztą do jednych z najstarszych form dachu. Charakteryzują go dwie połacie dachu i dwie boczne ściany szczytowe. Niektórym dom z takim dachem może wydawać się mało atrakcyjny i przypominać np. budynek gospodarczy. Ale architektura zmierza właśnie w kierunku prostoty, a dowodem na to są, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, domy energooszczędne i pasywne. Główne założenie budownictwa pasywnego – zmniejszenie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku – uzyskuje się między innymi dzięki odpowiedniemu projektowi. Kształt architektoniczny wynika z poszukiwania optymalnych warunków korzystania z energii słonecznej. Taki budynek ma zwartą bryłę, o rzucie zazwyczaj prostokąta i niewielkiej powierzchni ścian zewnętrznych. Dom pasywny to najczęściej prostopadłościan przykryty prostym, właśnie dwuspadowym dachem. Pozbawiony jest okapu, który ograniczałby dostęp do wnętrza promieni słonecznych. Jedynym urozmaiceniem są uskoki ścian szczytowych, poprawiające nasłonecznienie pomieszczeń, dzięki którym dodatkowo oszczędza się energię.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także