Poddasze - poradnik

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Dom z poddaszem - zalety

poddasze użytkoweDom, w którym znajduje się poddasze użytkowe jest też często domem energooszczędnym, co w świetle rosnących cen energii cieplnej posiada dla wielu największe znaczenie. Rozmieszczenie pomieszczeń na dwóch poziomach pozwala usytuować większą liczbę okien w wybranym kierunku. Najczęściej jest to kierunek południowy, na który chcemy, aby wychodziły okna salonu, naszego miejsca do pracy, czy pokoi, które zajmują uczące się dzieci. Ponadto, poddasza zawsze mają urokliwy klimat, co często wpływa na decyzję o adaptacji nieużywanego dotychczas poddasza.

Jak rozmieścić pomieszczenia w domu z poddaszem użytkowym?

sypialnia na poddaszuDom z poddaszem użytkowym daje nam większą swobodę w rozmieszczeniu poszczególnych jego pomieszczeń, aniżeli dom parterowy. Standardem w projektach tego typu jest rozmieszczenie, w którym na dole znajduje się salon, jadalnia, kuchnia i łazienka. Na górze zaś sypialnie, ewentualnie pokoje dziecięce i dodatkowa łazienka. Nie jest to jednak żadną koniecznością. Z domów takich korzystają często rodziny dwupokoleniowe, które potrzebują odrębnych przestrzeni życiowych. Wówczas pomieszczenia można zaplanować w taki sposób, że obydwa pokolenia odczują komfort i wygodę użytkowania domu. Należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku poddasza konieczne może okazać się zamawianie mebli na wymiar, a są one nieco droższe od sprzętów o standardowych wymiarach.

Zobacz także