Pokrycia dachowe - poradnik

Czego może dokonać domowa kuna pod dachem budynku?

kuna domowaChoć trudno w to uwierzyć – śliczne, dzikie zwierzątko, jakim jest kuna domowa jest w stanie doprowadzić nasz dom do prawdziwej ruiny. Kuny najczęściej goszczą w domach, w których zastosowano wełnę mineralną do wykonania izolacji, choć nie gardzą też budynkami, gdzie wełny nie ma. Jednak w tych drugich nie są w stanie dokonać tak poważnych zniszczeń. Kuna w celu pozbycia się ze swej sierści insektów wyciąga i wydrapuje całe pukle wełny z izolacji, co powoduje powstawanie mostków termicznych. W efekcie budynek traci przypisaną do niego izolacyjność cieplną i zużywa więcej energii. Ponadto, zagoszczenie kuny na strychu lub poddaszu to prawdziwa udręka dla mieszkańców domu i niesamowity fetor wydobywający się spod dachu. Kuna buszując tuż nad naszymi głowami bywa niekiedy bardzo hałaśliwa. Mogą nam zatem dokuczać zarówno we dnie, jak i w nocy – odgłosy drapania, szurania, itp. dodatkowo odchody oraz resztki pokarmów gromadzone przez szkodnika to doskonałe siedlisko dla robactwa i niemożliwy do zniesienia przez człowieka – zapach.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także