Obróbki blacharskie - poradnik

Czy istnieją kleje do obróbek blacharskich?

zdjęcie 1Na rynku dostępne są kleje, które w łatwiejszy niż dotychczas sposób (nitowanie, przykręcanie) pozwalają mocować obróbki blacharskie. Są to masy szpachlowo-klejące na bazie bitumicznej o doskonałej przyczepności do betonu, murów ceglanych, blach ocynkowanych, miedzianych, aluminiowych i stalowych. Można je stosować do mocowania wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich w miejscach, gdzie wystające elementy budowlane narażone są na działanie czynników atmosferycznych, na przykład korony murów, gzymsy, cokoły, parapety oraz elewacje.

Czy obróbka komina musi być blaszana?

Obróbki kołnierza komina najczęściej wykonuje się z blach, jednak istnieją także alternatywne rozwiązania. Krawędzie połączenia pokrycia dachowego z kominem uszczelnia się specjalną, samoprzylepną taśmą, na którą następnie mocuje się obróbkę bitumiczną.

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)

Jak mocować opierzenia?

Opierzenia są elementem dachu, który jest szczególnie narażony na działanie wiatru, dlatego muszą charakteryzować się bezwzględnie pewnym zamocowaniem. Materiał, z którego wykonuje się opierzenie nie powinien być cieńszy niż 0,6 mm, a połączenia poszczególnych elementów poleca się, o ile jest to możliwe, wykonywać na podwójny rąbek stojący. Jeżeli stosuje się tylko łączenie na zakład i lutowanie, koniecznie trzeba takie połączenie wzmocnić jeszcze przez nitowanie w rozstawie koło 20 cm. Opierzenia można montować także na tzw. trzymakach. Są to elementy z blachy aluminiowej 3mm lub nierdzewnej 0,8 mm, które są na trwałe przymocowane do podłoża. Do nich za pomocą nitów lub samogwintujących wkrętów mocuje się opierzenie.

Zobacz także