Kolektory słoneczne - poradnik

Czy kolektory są bezobsługowe?

kolektor słonecznySam kolektor bez względu czy jest płaski, czy rurowy (próżniowy) wymaga okresowych prac konserwacyjnych. Przeglądy powinno wykonywać się po każdej zimie w celu zdiagnozowania ewentualnych uszkodzeń stelaży montażowych i szyb. Warto sprawdzić w miejscach połączeń kolektorów i rur przesyłowych czy nie pojawiły się wycieki czynnika grzewczego oraz czy izolacja znajdująca się pod gołym niebem nie została naruszona przez szkodniki. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ciśnienia w instalacji (powinno się je kontrolować kilka razy w miesiącu) i ewentualne uzupełnienie czynnika grzewczego. Ważne jest również kontrolowanie instalacji elektrycznej, ponieważ nieosłonięte kostki elektryczne potrafią korodować, wywołując niepotrzebne reakcje całej instalacji. Raz na 3 do 5 lat należy wymienić czynnik grzewczy, jednocześnie sprawdzając szczelność rurociągu.

Kiedy może dojść do przegrzania kolektorów?

Najczęstszym powodem przegrzania się czynnika grzewczego w instalacji solarnej jest brak prądu. Taka sytuacja może mieć miejsce w słoneczny dzień, wówczas pompa obiegowa przestaje działać i czynnik grzewczy nie oddaje zgromadzonej energii na wodę.

kolektory słoneczne

Jak zabezpieczyć instalację przed przegrzaniem?

solary dachoweIstnieje kilka rozwiązań pozwalających uniknąć przegrzania instalacji solarnej. Jednym z podstawowych urządzeń jest tzw. UPS (Uninterruptible Power Supply) - zasilacz bezprzewodowy, którego funkcją jest nieprzerwane zasilanie innych urządzeń elektronicznych. Czas podtrzymania napięcia wynosi od kilku minut do kilkudziesięciu godzin i zależy m.in. od obciążenia zasilacza oraz pojemności akumulatora. Dzięki niemu nawet w przerwie dostawy prądu pompa obiegowa w instalacji solarnej będzie pracować bez przerwy. Kolejne rozwiązanie to baterie słoneczne (ogniwa fotowoltaiczne) absorbujące promieniowanie UV i zamieniające je na energię elektryczną w czasie rzeczywistym. Aby uniknąć przykrych niespodzianek można również zastosować dedykowane rolety solarne, które po naciśnięciu guzika, lub ręcznie zostaną opuszczone, blokując jednocześnie dostęp promieni UV do kolektorów.

Zobacz także