Kolektory słoneczne - poradnik

Czy kolektory trzeba myć?

kolektory słoneczneSzkło boro-krzemowe z którego wykonane są kolektory jest wytrzymałe na warunki atmosferyczne co nie oznacza, że nie ulega zabrudzeniom. Pory, jesienna i zimowa bywają szczególnie uciążliwe dla kolektorów słonecznych. W przypadku kolektorów rurowych i płaskich należy dbać o to by nic nie zasłaniało powierzchni absorbcyjnej kolektora, mamy tu na myśli liście spadające z drzew, igliwie i oczywiście śnieg. Zimą nagromadzony opad atmosferyczny w postaci śniegu potrafi zalegać na dachach kilkanaście tygodni nie rozpuszczając się. W przypadku kolektorów całkowite ich przykrycie przez czapę śniegu sprawia, że kolektor w ogóle nie działa. Zaleca się oczyszczanie i odśnieżanie powierzchni czynnej kolektorów tak często jak jest to możliwe.

Wymiana rur w kolektorach. Czy to możliwe?

W przypadku kolektorów rurowych próżniowych, sercem układu są rury szklane wykonane ze szkła boro krzemowego. W trakcie eksploatacji kolektora, może zajść potrzeba wymiany rury w skutek uszkodzenia mechanicznego. W takim przypadku wymiana rury jest bardzo prostym zabiegiem i można ją przeprowadzić samodzielnie. Należy pamiętać, aby takie operacje przeprowadzać po zachodzie słońca po uprzednim sprawdzeniu na sterowniku czy temperatura na kolektorze nie spowoduje ewentualnych poparzeń jeśli dotkniemy przez przypadek skraplacza.

instalacja solarna

Jak dobrać kolektory słoneczne?

Wszystko zależy od ilości zapotrzebowania na ciepłą wodę, ilości zastosowanych kolektorów oraz nasłonecznienia w danym okresie. Średnio przyjmuje się około 50-80 litrów na 1 osobę/dzień i około 100 litrów wody na 1 kolektor. W okresie od kwietnia do października pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. przy takim założeniu waha się pomiędzy 80-90%. Natomiast w pozostałych okresach waha się od 30-80%.

kolektory słoneczne

Zobacz także