Poddasze - poradnik

Czy płyty g-k można przykręcać do krokwi?

krokiewDokonując adaptacji poddasza na cele mieszkalne, w przeważającej większości przypadków inwestorzy decydują się na wykończenie jego wnętrza za pomocą płyt gipsowo-kartonowych - klasycznych lub ognioodpornych. Płyty te można przykręcać bezpośrednio do krokwi, lub do mocowanych do nich metalowych stelaży na specjalnych wieszakach. Opcja z wykorzystaniem wieszaków jest bardziej korzystna. Pozwalają one na odsunięcie płaszczyzny płyty g-k o kilkanaście centymetrów od krokwi, a tym samym umożliwiają zastosowanie grubszej warstwy izolacji termicznej. Wieszaki w pewnym stopniu niwelują także niekorzystne naprężenia, które mogą powstawać w płytach w przypadku np. wysychania elementów więźby lub ich pracy na skutek działania skrajnych temperatur. Przykręcone bezpośrednio do krokwi płyty g-k mogą w skrajnych przypadkach po pewnym czasie zacząć pękać na połączeniach.

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Zobacz także