Pokrycia dachowe - poradnik

Czym pokryć dach mansardowy?

dach mansardowyNajbardziej jednolity wygląd dachu mansardowego uzyskuje się stosując tradycyjną dachówkę ceramiczną lub cementową. Wówczas możliwe jest zamówienie specjalnych dachówek mansardowych o potrzebnym kącie rozwarcia. Dachówki te jednak nie należą do tanich (jedna sztuka kosztuje około 60 zł). Dlatego w celu zabezpieczenia krawędzi mansardowej stosuje się blachę, taśmę uszczelniającą lub uszczelki kalenicowe. Aby ukryć elementy uszczelnienia – wysuwa się dachówki z górnej połaci o kilka centymetrów, poza krawędź połaci dolnej. Stosując blachodachówkę jest już nieco łatwiej uzyskać jednolity wygląd dachu. Wówczas łatwiej dobrać nie tylko kolor materiału, ale i wszystkie niezbędne akcesoria. Największym powodzeniem na dachy mansardowe cieszą się jednak pokrycia bitumiczne, kładzione na sztywne poszycie, w niektórych przypadkach przykrywane papą.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także