Pokrycia dachowe - poradnik

Czym pokryć nowoczesny dach?

dach płaskiDach nowoczesny przybiera w dzisiejszej architekturze najrozmaitsze kształty. Za najnowocześniejsze uchodzą dachy płaskie lub o małym kącie nachylenia połaci. Jednak, dzięki odpowiedniemu pokryciu nowocześnie i innowacyjnie może prezentować się również dach spadzisty. Jako symbol nowoczesnych pokryć dachowych traktowana jest blacha. Jest wygodna w zastosowaniu, nie sprawia trudności montażowych i nadaje się na nawet najbardziej skomplikowane dachy wielopołaciowe. Dodatkowo, jej srebrzysty lub grafitowy kolor podkreśla innowacyjne upodobania inwestorów i nadaje budynkowi charakteru lekkości i niczym niezakłóconej formy. Na specjalne zamówienie pokrycie z blachy może zostać również wyprodukowane w dowolnie wybranej barwie, co powinno usatysfakcjonować nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy nowoczesnych pokryć dachowych.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także