Systemy kominowe - poradnik
Czym są i do czego służą rewizje w kominie?

czyszczenie komina, czyszczenie kominów, komin dachowy, rewizja komina, rewizja kominowa, rewizja do komina, rewizja w kominie
Czy ocieplać komin?
Ocieplenie komina w części adaptowanego poddasza ma sens tylko wówczas, kiedy komin jest połączony z którąś ze ścian zewnętrznych budynku. Wówczas warto jest zastosować warstwę izolacji z niepalnej wełny szklanej. Zabieg ten pozwoli uniknąć powstania mostka termicznego, przez który będzie uciekać ciepło z pomieszczeń poddasza. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o właściwym oddaleniu wełny od komina oraz o rozłożeniu folii paroizolacyjnej. W pozostałych przypadkach zabudowy komina wykonuje się raczej pozostawiając wolną przestrzeń pomiędzy nim, a materiałem wykończeniowym. Rozsądne jest zamontowanie kratek wentylacyjnych i odzyskiwanie ciepła, które komin skutecznie odda - na pomieszczenie, w którym się znajduje.
poddasze użytkowe, izolacja komina, izolacja kominów, izolacja kominowa, izolacja komina na poddaszu, ocieplenie komina
Jak obudować komin wentylacyjny?
Wykonanie zabudowy lub obudowanie komina wolnostojącego zależy w dużej mierze od jego rodzaju oraz od tego, czy komin jest użytkowany. Kominy wyłączone z użytku można obudowywać w dowolny sposób. W takich przypadkach kierujemy się przede wszystkim względami estetycznymi oraz dopasowaniem materiału wykończeniowego do całości wnętrza. W przypadku ciągle użytkowanych kominów dymowych warto dodatkowo zadbać, aby materiał jaki zastosujemy do wykonania zabudowy był niepalny. Do takich materiałów należą np. płyty cementowo włóknowe. Stwarzają one gładką i równą powierzchnię pod każdy rodzaj farby, albo tapety, a dodatkowo są dużo trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, niż zwykłe płyty kartonowo – gipsowe. Można również stosować płyty OSB. Jednak w każdym przypadku należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni pomiędzy kominem, a materiałem wykończeniowym.
Zobacz także