Systemy kominowe - poradnik

Czym są i do czego służą rewizje w kominie?

Aranżacja poddasza
Rewizje to specjalne otwory w kominie, za pomocą których można dokonać jego czyszczenia lub konserwacji bez konieczności wchodzenia na dach budynku. Bardzo często znajdują się one w części poddasza. Ich zamurowanie jest możliwe, ale sprawę warto skonsultować z kominiarzem. Jeśli rewizja w części poddasza zostanie zamurowana konieczne okaże się prawdopodobnie zagwarantowanie kominiarzowi bezpiecznego wyjścia na dach. To z kolei wiąże się z zamontowaniem wyłazu oraz zamocowaniem na dachu stopni i ław kominiarskich. W przypadku pozostawienia dostępu do rewizji i trzeba z kolei zadbać o bezpieczne podwójne drzwiczki i o szczególnie staranne ich uszczelnienie. Są to prace, które powinny zostać wykonane nader dokładnie przez wzgląd na nasze własne bezpieczeństwo.

Czy ocieplać komin?

poddaszeOcieplenie komina w części adaptowanego poddasza ma sens tylko wówczas, kiedy komin jest połączony z którąś ze ścian zewnętrznych budynku. Wówczas warto jest zastosować warstwę izolacji z niepalnej wełny szklanej. Zabieg ten pozwoli uniknąć powstania mostka termicznego, przez który będzie uciekać ciepło z pomieszczeń poddasza. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o właściwym oddaleniu wełny od komina oraz o rozłożeniu folii paroizolacyjnej. W pozostałych przypadkach zabudowy komina wykonuje się raczej pozostawiając wolną przestrzeń pomiędzy nim, a materiałem wykończeniowym. Rozsądne jest zamontowanie kratek wentylacyjnych i odzyskiwanie ciepła, które komin skutecznie odda - na pomieszczenie, w którym się znajduje.

Jak obudować komin wentylacyjny?

zabudowa kominaWykonanie zabudowy lub obudowanie komina wolnostojącego zależy w dużej mierze od jego rodzaju oraz od tego, czy komin jest użytkowany. Kominy wyłączone z użytku można obudowywać w dowolny sposób. W takich przypadkach kierujemy się przede wszystkim względami estetycznymi oraz dopasowaniem materiału wykończeniowego do całości wnętrza. W przypadku ciągle użytkowanych kominów dymowych warto dodatkowo zadbać, aby materiał jaki zastosujemy do wykonania zabudowy był niepalny. Do takich materiałów należą np. płyty cementowo włóknowe. Stwarzają one gładką i równą powierzchnię pod każdy rodzaj farby, albo tapety, a dodatkowo są dużo trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, niż zwykłe płyty kartonowo – gipsowe. Można również stosować płyty OSB. Jednak w każdym przypadku należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni pomiędzy kominem, a materiałem wykończeniowym.

Zobacz także