Pokrycia dachowe - poradnik

Dach mansardowy – korzyści posiadania mniej typowego dachu

dach mansardowyNajbardziej typowymi dla Polski są dachy dwuspadowe, czterospadowe, kopertowe i kilka innych w zależności od okolicy i aktualnych trendów budowlanych. Dachy mansardowe stosuje się niestety coraz rzadziej – zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak wielorodzinnym. Przyczyną bywa przeważnie koszt wykonania powyższego dachu. Spore koszta trzeba ponieść bowiem nie tylko na skonstruowanie więźby, ale i na samo pokrycie. Ponadto dach mansardowy – to dach kłopotliwy w wykonaniu. Jest jednak szereg zalet, płynących z inwestycji w dach mansardowy. Przede wszystkim należy do nich w pełni optymalne wykorzystanie powierzchni na poddaszu. Dach mansardowy jest bowiem dachem wysokim, a co za tym idzie - tuż pod nim jest  zdecydowanie więcej pełnowartościowej powierzchni użytkowej. Po za tym dach mansardowy – to dach oryginalny w kształcie, stanowiący alternatywę dla zwolenników zdobień i ornamentów na elewacji budynku.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także