Pokrycia dachowe - poradnik

Dach tradycyjny – czyli jaki?

dach dwuspadowyDach tradycyjny to przede wszystkim dach solidny i trwały. Trudno decydować o jego kształcie, ale wielu jako tradycjonalizm polski pojmuje dach dwuspadowy. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ to właśnie ten typ dachu pokrywał domy na przekroju historii rodzimej architektury najczęściej. Stosowano go także na polskich dworach pańszczyźnianych, które uchodzą do chwili obecnej za symbol stylu narodowego w budownictwie polskim. Warto zauważyć również, że dachy dwuspadowe występują aktualnie w większości regionów naszego kraju. Są one tak popularne ze względu na możliwość użytkowego wykorzystania przestrzeni pod nimi. Różnią się wprawdzie od siebie detalami, tj. przeszklenia, lukarny, wole oka, ale ich konstrukcja pozostaje niezmienna. Niezmienny zdaje się również pozostawać kolor pokrycia. Zgodnie z polską tradycją jest to kolor czerwony i taką barwę dachówki inwestorzy stosują w dalszym ciągu najczęściej.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także