Pokrycia dachowe - poradnik

Dachy góralskie

dach góralskiDachy w stylu podhalańskim, a mówiąc inaczej zakopiańskim lub Witkiewiczowskim wydają się być najbardziej charakterystyczne w naszym kraju. Są bardzo strome i posiadają mocno wysunięty po za obrys muru okap. Stroma konstrukcja dachów jest związana z surowością klimatu, jaki panuje w górach. Dachy te są w stanie przenieść ogromne obciążenie śniegu, jak również wykazują dużą odporność na silny wiatr. Okapy, posiadające nawet 1,2cm szerokości, stanowią ochronę dla ścian budynku przed zacinającym deszczem i nawiewanym śniegiem. Dodatkowo, zacieniają pomieszczenia w czasie upałów, a zimie wpuszczają do wnętrz pożądane przez użytkowników - promienie słoneczne. Dachy w stylu góralskim doskonale komponują się z tamtejszym klimatem i charakterystycznym ukształtowaniem terenu. Niestety zdarza się coraz częściej, że góralski dach spotykamy w pasie Pobrzeża Bałtyckiego, co nie jest już atrakcją architektoniczną, a wręcz szpetotą i dziwactwem.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także