Poddasze - poradnik

Dlaczego płyty gipsowo kartonowe odkształcają się przy krawędziach?

płyty kartonowo gipsoweNajprawdopodobniej płyty zostały przyklejone na klej gipsowy do wilgotnej ściany. Ściana do której mają zostać przyklejone płyty g-k musi być bezwzględnie sucha. W przeciwnym wypadku dojdzie do zawilgocenia papieru po wewnętrznej stronie płyty i odkształcania jej krawędzi w kierunku od ściany. W warunkach takich zaprawa na łączeniach płyt zacznie się wykruszać, a krawędzie płyty najprawdopodobniej odkleją się od ściany. Usterki te nie muszą oczywiście grozić całkowitym odklejeniem się płyty od podłoża.

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Zobacz także