Poddasze - poradnik

Dlaczego połączenia płyt g-k na poddaszu ?

poddasze użytkowePłyty gipsowo kartonowe (g-k) mogą pękać na skutek niewłaściwie wykonanych połączeń między nimi. Prawdopodobieństwo pęknięcia zwiększa się znacznie, jeśli płyty przykręcone są do rusztu narażonego na drgania (ścianki działowe z drzwiami), lub np. bezpośrednio do krokwi podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne. W obydwu przypadkach bezwzględną koniecznością jest prawidłowe wykonanie połączeń między płytami. Wykonuje się je za pomocą siatki (bandaża) do połączeń płyt g-k lub specjalnej masy na bazie gipsu zawierającej włókna zbrojące - w tym przypadku stosowanie siatki jest zbędne. Ponadto płyty do takich elementów jak krokwie dachowe nie powinny być przykręcane bezpośrednio, ale z użyciem wieszaków i profili metalowych. Elementy te w pewnym stopniu zniwelują naprężenia, które powstawałyby w płytach na skutek np. wysychania drewna więźby dachowej.

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Zobacz także