Pokrycia dachowe - poradnik

Docieplanie dachów zielonych

dachy zieloneDachy zielone są typem dachów odwróconych. W ich przypadku już sama warstwa wilgotnej ziemi stanowi swoistą ochronę dla dachu. W lecie zabezpiecza bowiem przed nadmiernym promieniowaniem UV i nagrzewaniem, zaś w zimie chroni przed utratą ciepła z pomieszczeń. Dach taki można jednak dodatkowo ocieplić. Najprostszym na to sposobem jest umieszczenie izolacji termicznej pod warstwą izolacji wodoszczelnej. Materiał odpowiedni do tego typu dachu to styropian lub pianki. Chcąc jednocześnie uzyskać odpowiednią ochronę przed wilgocią warto zainwestować w styropian ekstrudowany. Jest on nieco droższy od zwykłego, ale dzięki strukturze o zamkniętych porach – do izolowania dachów odwróconych nadaje się lepiej. Można też użyć pian poliuretanowych. Są one równie często stosowane w przypadku ocieplania lub docieplania dachów zielonych. Obydwa materiały nie wymagają mocowania mechanicznego, a jedynie obciążenia warstwy izolacji otoczakami.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także