Poddasze - poradnik

Dom z poddaszem - zalety

poddasze użytkoweDom, w którym znajduje się poddasze użytkowe jest też często domem energooszczędnym, co w świetle rosnących cen energii cieplnej posiada dla wielu największe znaczenie. Rozmieszczenie pomieszczeń na dwóch poziomach pozwala usytuować większą liczbę okien w wybranym kierunku. Najczęściej jest to kierunek południowy, na który chcemy, aby wychodziły okna salonu, naszego miejsca do pracy, czy pokoi, które zajmują uczące się dzieci. Ponadto, poddasza zawsze mają urokliwy klimat, co często wpływa na decyzję o adaptacji nieużywanego dotychczas poddasza.

Jak rozmieścić pomieszczenia w domu z poddaszem użytkowym?

sypialnia na poddaszuDom z poddaszem użytkowym daje nam większą swobodę w rozmieszczeniu poszczególnych jego pomieszczeń, aniżeli dom parterowy. Standardem w projektach tego typu jest rozmieszczenie, w którym na dole znajduje się salon, jadalnia, kuchnia i łazienka. Na górze zaś sypialnie, ewentualnie pokoje dziecięce i dodatkowa łazienka. Nie jest to jednak żadną koniecznością. Z domów takich korzystają często rodziny dwupokoleniowe, które potrzebują odrębnych przestrzeni życiowych. Wówczas pomieszczenia można zaplanować w taki sposób, że obydwa pokolenia odczują komfort i wygodę użytkowania domu. Należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku poddasza konieczne może okazać się zamawianie mebli na wymiar, a są one nieco droższe od sprzętów o standardowych wymiarach.

Od czego zależy ilość miejsca na poddaszu?

poddasze użytkoweTo, ile i jaką powierzchnię użytkową uzyskamy zagospodarowując poddasze zależy od konstrukcji dachu, kąta jego nachylenia oraz wysokości ścianki kolankowej. Najwięcej miejsca bywa zwykle pod dachami mansardowymi. Poddasza pod takim typem dachu są też najłatwiejsze do zagospodarowania, ponieważ mają najmniej niskich skosów. Sporo powierzchni znajdzie się także pod tradycyjnym dachem dwuspadowym. Najbardziej nieracjonalne jest zagospodarowywanie poddasza pod dachami czterospadowymi. W takim przypadku poddasza najczęściej są nieużytkowe. Ważnym czynnikiem jest tez wysokość wspomnianej powyżej ścianki kolankowej. Dość często stosowanym zabiegiem przy zagospodarowywaniu poddaszy jest jej podnoszenie. Trzeba jednak zaznaczyć , że poprzez znaczne podwyższenie ścianki kolankowej budynek nabiera całkowicie innego kształtu. Niekiedy, zupełnie traci swój dotychczasowy wygląd i staje się wręcz nieatrakcyjny z zewnątrz.

Zobacz także