Kolektory słoneczne - poradnik

Jak dobrać kolektory słoneczne?

Wszystko zależy od ilości zapotrzebowania na ciepłą wodę, ilości zastosowanych kolektorów oraz nasłonecznienia w danym okresie. Średnio przyjmuje się około 50-80 litrów na 1 osobę/dzień i około 100 litrów wody na 1 kolektor. W okresie od kwietnia do października pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. przy takim założeniu waha się pomiędzy 80-90%. Natomiast w pozostałych okresach waha się od 30-80%.

kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne - gdzie zastosowac?

Kolektory słoneczne stosuje się do ogrzewanie wody użytkowej i wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, także w domkach letniskowych (od wiosny do późnej jesieni można zapewnić do 90 % zapotrzebowania na ciepłą wodę), w domach z basenami kąpielowymi, jak również w hotelach i ośrodkach agroturystycznych.

kolektory słoneczne

Czy w Polsce jest wystarczająco dużo słońca dla prawidłowej pracy kolektorów?

Tak, suma rocznego promieniowania wynosi średnio 1000 kWh/mkw, co pozwala na efektywną pracę kolektorów. Najefektywniej pracują one od marca do października, w pozostałe miesiące parametry pracy kolektorów są także zadowalające, choć woda wymaga już dodatkowego podgrzania.

kolektory słoneczne

Zobacz także