Pokrycia dachowe - poradnik

Jak dopasować kolor dachu do elewacji budynku?

kolor dachuPrzed podjęciem decyzji o wyborze koloru elewacji należy postanowić o kolorze pokrycia dachowego. Jest to uwarunkowane faktem, że materiały pokryciowe występują w węższej ofercie kolorystycznej, aniżeli materiały do wykończenia elewacji. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy skazani na monotonię i zupełnie nie mamy wyboru w gamie kolorystycznej pokryć dachowych. Producenci tych materiałów starają się podążać za rosnącymi potrzebami oraz innowacyjnymi upodobaniami swoich klientów i zaskakują nas niemal w każdym sezonie budowlanym czymś zupełnie nowym. Jednak tradycyjne dachy Polaków to wciąż dachy czerwone, brązowe, brunatne, szare, zielone i grafitowe. Ostatni z wymienionych kolorów pokrycia dachowego uchodzi za najbardziej uniwersalny, gdyż pasują do niego niemal wszystkie barwy, które zastosujemy na elewację. Dachy zielone łączy się najczęściej z odcieniami beżu, żółci oraz z ponadczasową bielą. Wspomniana biel na elewacji budynku skomponuje się też zawsze doskonale z dachem w kolorze czerwonym lub brązowym. Przy takim połączeniu można stworzyć tak budynek w stylu dworkowym, jak i dom o charakterze nowoczesnym.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także