Pokrycia dachowe - poradnik

Jak konserwować blachodachówkę?

blachodachówkaBlachodachówki nie są szczególnie trudne w utrzymaniu ich w należytym stanie. Nie porastają też mchem, nawet wówczas, gdy istnieją ku temu sprzyjające warunki. Należy jedynie uważać na zarysowania, które mogą pojawiać się na powierzchni blachodachówki. Takie miejsca są narażone na występowanie rdzy. Należy, więc oczyścić je i pomalować farbą renowacyjną. Co kilka lat dach z blachodachówki warto umyć. Nie należy jednak robić tego w taki sposób, że stając przed domem – polewamy dach wodą z węża pod wysokim ciśnieniem. Wówczas łatwo jest doprowadzić do zamoczenia ocieplenia znajdującego się pod pokryciem. Wodę należy lać od kalenicy w dół oraz na boki, wystrzegając się jakiegokolwiek szorowania. Jest to jedyna metoda na czystość tego materiału i jednoczesny brak zarysowań na jego powierzchni.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także