Więźba dachowa - poradnik

Jak korzystać z kalkulatora ciesielskiego?

kalkulator ciesielski
Wersja próbna kalkulatora ciesielskiego jest dostępna w internecie i każdy bezpłatnie może go przetestować. Do tego celu potrzebny jest sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem. Kalkulator jest prosty w obsłudze i nie wymaga poosiadania żadnej wiedzy informatycznej, prócz podstaw dotyczących obsługi komputera. Na indywidualne życzenie cieśli – program można przerobić w taki sposób, aby mógł obsłużyć go telefon komórkowy, który przecież mamy przy sobie zawsze. Można również sporządzić wydruk z obliczeń i na budowę zabrać jedynie kartkę papieru. Warto jednak nadmienić, że są i tacy cieśle, którzy do pracy zabierają przenośne komputery. Zainstalowany w nich kalkulator ciesielski, znacznie ułatwia i przyspiesza pracę – jak twierdzą zgodnie.

Co to jest wiatrownica?

deska czołowaWiatrownica to fachowa nazwa dla deski czołowej okapu dachu. W języku potocznym  nazywa się ją również „wiatrówką”. Stosowanie wspomnianej deski ma na celu ochronę pokrycia dachowego, jak również całej konstrukcji dachu przed działaniem silnego  wiatru. Dodatkowo, deska czołowa okapu jest elementem, który ułatwia mocowanie obróbek blacharskich do krawędzi połaci. Istotny jest rodzaj drewna jakiego użyto do wyrobu deski. Drewno to zawsze powinno być starannie wysuszone i zaimpregnowane. Impregnat do drewna należy nakładać w przynajmniej dwóch warstwach. Deskę tę można również osłonić z zewnątrz specjalną deską czołową wykonaną z PCV. Na rynku dostępne są tego rodzaju produkty w systemach tworzących jednakową całość z podbitką dachową.

W jakim celu stosuje się deski okapowe?

Deski czołowe i okapowe
Deski czołowe i okapowe to elementy wykończenia okapu. Ale mają też funkcje praktyczne.
Deski okapowe są elementem wykończenia dachu. Jednak oprócz walorów czysto estetycznych pełnią one również szereg funkcji użytkowych. Do desek okapowych mocuje się przede wszystkim rynny, a dokładniej – rynajzy, tj. haki do rynien. Dodatkowo, deski okapowe stanowią podporę dla materiału pokryciowego dachu. Stosowanie desek jest szczególnie ważne w przypadku układania cięższych materiałów. Wówczas pierwszy rząd dachówek opiera się na większej powierzchni, którą tworzy deska i pokrycie jest bardziej odporne na uszkodzenia, mogące wystąpić np. na skutek naporu ciężkiego śniegu. Sposób obróbki desek okapowych jest całkowicie dowolny i zależny głównie od upodobań estetycznych inwestora. Najczęściej jednak elementy te maluje się lub obrabia za pomocą blachy. Są to jednocześnie najtańsze sposoby na wykończenie okapu.

Zobacz także