Pokrycia dachowe - poradnik

Jak mocować dachówki bez nosków?

dachówkaW tej sytuacji należy rozpatrywać osobno dwa elementy dachu, a mianowicie kosz i grzbiet, gdyż rozwiązania są w obu przypadkach różne.
Grzbiet. Wskazane jest, aby dachówka przycięta posiadała przynajmniej jeden zaczep (nosek). Gdy stosuje się dachówki całe a przycięty fragment nie posiada zaczepu, należy zastosować dachówki połówkowe o szerokości krycia 15 cm, które przesuwają linię cięcia o połowę szerokości dachówki. W przypadku grzbietu krawędź cięcia jest przykryta gąsiorem, dlatego możemy zastosować specjalną klamrę (zaczep klamrowy), którą nabija się na ciętą krawędź i za pomocą drutu mocuje się do łaty.
Kosz. Dachówka powinna być przycięta tak, aby posiadała dwa noski. W tym celu należy zastosować dachówki połówkowe. Ponieważ dachówki przycięte nachodzą na kosz, pozbawione są możliwości oparcia na łacie na dwóch noskach. Jeden z nosków należy więc obciąć, nabić w tym miejscu zaczep klamrowy uniwersalny i przymocować drutem do konstrukcji dachu.

Prawidłowe wykonanie tych elementów dachu (grzbiet, kosz) wymaga znajomości podstaw sztuki dekarskiej.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także