Pokrycia dachowe - poradnik
Jak mocować dachówki bez nosków?
W tej sytuacji należy rozpatrywać osobno dwa elementy dachu, a mianowicie kosz i grzbiet, gdyż rozwiązania są w obu przypadkach różne.
Grzbiet. Wskazane jest, aby dachówka przycięta posiadała przynajmniej jeden zaczep (nosek). Gdy stosuje się dachówki całe a przycięty fragment nie posiada zaczepu, należy zastosować dachówki połówkowe o szerokości krycia 15 cm, które przesuwają linię cięcia o połowę szerokości dachówki. W przypadku grzbietu krawędź cięcia jest przykryta gąsiorem, dlatego możemy zastosować specjalną klamrę (zaczep klamrowy), którą nabija się na ciętą krawędź i za pomocą drutu mocuje się do łaty.
Kosz. Dachówka powinna być przycięta tak, aby posiadała dwa noski. W tym celu należy zastosować dachówki połówkowe. Ponieważ dachówki przycięte nachodzą na kosz, pozbawione są możliwości oparcia na łacie na dwóch noskach. Jeden z nosków należy więc obciąć, nabić w tym miejscu zaczep klamrowy uniwersalny i przymocować drutem do konstrukcji dachu.
Prawidłowe wykonanie tych elementów dachu (grzbiet, kosz) wymaga znajomości podstaw sztuki dekarskiej.
montaż dachówek, układanie dachówek, układanie dachówki, układanie dachówki krok po kroku, jaka dachówka, mocowanie dachówek, montaż dachówki
Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?
Mając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.
dach, folia dachowa, pokrycie dachowe, sztywne poszycie, membrana dachowa, pokrycie dachu, co na dach, folia dachowa paroprzepuszczalna, folia dachowa jaka
Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?
Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.
Zobacz także