Obróbki blacharskie - poradnik

Jak mocować opierzenia?

Opierzenia są elementem dachu, który jest szczególnie narażony na działanie wiatru, dlatego muszą charakteryzować się bezwzględnie pewnym zamocowaniem. Materiał, z którego wykonuje się opierzenie nie powinien być cieńszy niż 0,6 mm, a połączenia poszczególnych elementów poleca się, o ile jest to możliwe, wykonywać na podwójny rąbek stojący. Jeżeli stosuje się tylko łączenie na zakład i lutowanie, koniecznie trzeba takie połączenie wzmocnić jeszcze przez nitowanie w rozstawie koło 20 cm. Opierzenia można montować także na tzw. trzymakach. Są to elementy z blachy aluminiowej 3mm lub nierdzewnej 0,8 mm, które są na trwałe przymocowane do podłoża. Do nich za pomocą nitów lub samogwintujących wkrętów mocuje się opierzenie.

Jak zamontować ławę kominiarską?

ławka dachowaMiejsce, w którym podpórki ławy kominiarskiej przechodzą przez połać dachu należy chronić przed wnikaniem wody stosując obróbki blacharskie w kształcie stożków. Ich wykonanie jest dosyć trudne, dlatego na dachach krytych dachówką ceramiczną lub cementową poleca się stosowanie specjalnych dachówek z już zamontowanymi stożkami. W innym przypadku podpórki chroni się obróbką blacharską specjalnie wyprofilowaną do kształtu stożka. W przypadku pokryć bitumicznych blaszane stożki lutuje się do kołnierza przytwierdzonego do deskowania lub płyty, którą pokryty jest dach. Ławy kominiarskie na pokryciu z blachodachówki najlepiej zamontować z gotowych elementów przykręcanych do połaci dachowej za pomocą wkrętów z uszczelką.

Gdzie stosuje się opierzenia?

Opierzenia to elementy blacharki budowlanej, których zadaniem jest zabezpieczanie przed wpływem wód opadowych i śniegu takich elementów budynku jak: gzymsy, ogniomury, pasy nadrynnowe, boczne połacie dachu w postaci listew wiatrowych, zabezpieczenia fragmentów ścian czy nawet całej elewacji itp. elementów.

dom jednorodzinny

Zobacz także