Pokrycia dachowe - poradnik

Jak montować dachówkę bitumiczną?

dachówka bitumicznaDachówki bitumiczne należy układać na równym, wytrzymałym i sztywnym podłożu. Dobrym materiałem są deski lub wodoodporne płyty wiórowe. Dachówki są dość miękkie, więc bez problemu przybija się je gwoździami do podłoża. Do mocowania potrzebne są: młotek, miarka i nóż dekarski (do przycinania arkuszy). Dachówki mocuje się do podłoża gwoździami papowymi ocynkowanymi 2,8 x 30 mm lub specjalnymi zszywkami, w odległości 2 cm nad wycięciami. Niektóre dachówki bitumiczne są pokryte klejem lub mają paski kleju bitumicznego, które pod wpływem słońca rozpuszczają się i sklejają dachówki. Sposób ich montażu uzależniony jest od temperatury. Kiedy jest chłodno (poniżej 5 °C), paski należy podgrzewać ręczną nagrzewnicą, ponieważ nie nagrzane słońcem mogą się nie skleić. Dachówki wymagające użycia kleju należy dodatkowo podklejać lepikiem lub specjalnym cementem do materiałów asfaltowych.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także