Pokrycia dachowe - poradnik

Jak ocieplić dach garażu?

zdjęcie 1Niemal tak samo starannej izolacji termicznej, co budynki mieszkalne – wymagają te garaże, które planujemy ogrzewać w czasie zimy. O ile, wielu inwestorów może uznać za swoistą fanaberię ogrzewanie garaży wolnostojących – o tyle innym ma prawo zależeć na całkowitym komforcie ich użytkowania. W przypadku tych, wymienionych, jako drugich – najbardziej opłacalne jest szczelne zaizolowanie zarówno dachu garażu, jak i jego ścian zewnętrznych. Warstwę materiału izolacyjnego pod dachem warto jednak zastosować nawet w przypadku garażu nieogrzewanego. Pozwoli to bowiem zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się dachu w czasie letnich upałów. Kwestia wspomnianej izolacji jest szczególnie istotna podczas realizacji projektów garaży z poddaszem użytkowym.

Jak ustrzec się błędów podczas obróbki attyki?

Attyka jest stosunkowo niewielkim detalem architektonicznym budynków. W związku z powyższym obróbka tego elementu powinna być wykonywana szczególnie starannie i dokładnie. Konieczne jest zastosowanie klinów w narożach ścian attyki. Kliny te zmniejszają bowiem w sposób znaczny kąt zagięcia papy, a to z kolei wydłuża żywotność obróbek. Trzeba też zwrócić uwagę na układanie pasów papy termozgrzewalnej. Nie należy ich wywijać na pionowe płaszczyzny attyki, ponieważ ścianki attykowe pracują zupełnie inaczej niż połać dachowa. Warto też zwrócić uwagę na dokładne izolowanie powierzchni poziomej ogniomuru. Wielu fachowców pomija ten szczegół uważając, że nie musi się tam znajdować warstwa ocieplenia. Tymczasem, jak powszechnie wiadomo – nieszczelność izolacji – to strata ciepła z pomieszczeń domu.

zdjęcie 1


Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Zobacz także