Więźba dachowa - poradnik

Jak ocieplić dach nad poddaszem użytkowym?

zdjęcie 1Znaną i sprawdzoną od lat metodą ocieplania połaci dachu nad pomieszczeniami poddasza jest ocieplenie międzykrokwiowe. W powyższym celu najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, rzadziej styropian lub płyty poliuretanowe. Metoda jest wprawdzie skuteczna, ale bardzo często wymaga stosowania jej wespół z izolacją podkrokwiową. To z kolei powoduje wzrost kosztów inwestycji oraz obniżenie wysokości pomieszczeń poddasza. Alternatywą dla izolacji międzykrokwiowej jest już od dłuższego czasu izolacja nakrokwiowa. Wówczas zamiast wełny mineralnej – na konstrukcji więźby lub na deskowaniu układa się specjalne płyty izolacyjne. Ta metoda zyskuje w Polsce coraz większą liczbę zwolenników ponieważ za jej sprawą dach jest w pełni termoizolacyjny, a w pomieszczeniach mogą zostać pozostawione na wierzchu - tak lubiane przez wielu inwestorów – drewniane krokwie.

Przegląd przewodów kominowych - jak często?

przegląd kominaPrzeglądy przewodów kominowych powinny być dokonywane systematycznie i przez osoby, posiadające stosowne uprawnienia. Do dokonania takiego przeglądu uprawiony jest mistrz sztuki kominiarskiej. O konieczności i częstotliwości sprawdzania stanu przewodów kominowych mówi art. 62 Ustawy Prawo Budowlane. Według tego zapisu przeglądów przewodów należy dokonywać przynajmniej raz w roku, a czyścić je: raz na trzy miesiące przewody dymowe, raz na sześć miesięcy przewody spalinowe, zaś wentylacyjne – przynajmniej raz w roku. Pomimo istniejących uregulowań prawnych użytkownicy domów jednorodzinnych i zarządcy budynków wielorodzinnych często lekceważą swoje podstawowe obowiązki, co niestety przynosi ofiary w ludziach.

Czym zajmuje się cieśla?

więźba dachowaZawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.

Zobacz także