Więźba dachowa - poradnik
Jak ocieplić dach nad poddaszem użytkowym?
Znaną i sprawdzoną od lat metodą ocieplania połaci dachu nad pomieszczeniami poddasza jest ocieplenie międzykrokwiowe. W powyższym celu najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, rzadziej styropian lub płyty poliuretanowe. Metoda jest wprawdzie skuteczna, ale bardzo często wymaga stosowania jej wespół z izolacją podkrokwiową. To z kolei powoduje wzrost kosztów inwestycji oraz obniżenie wysokości pomieszczeń poddasza. Alternatywą dla izolacji międzykrokwiowej jest już od dłuższego czasu izolacja nakrokwiowa. Wówczas zamiast wełny mineralnej – na konstrukcji więźby lub na deskowaniu układa się specjalne płyty izolacyjne. Ta metoda zyskuje w Polsce coraz większą liczbę zwolenników ponieważ za jej sprawą dach jest w pełni termoizolacyjny, a w pomieszczeniach mogą zostać pozostawione na wierzchu - tak lubiane przez wielu inwestorów – drewniane krokwie.
ocieplenie dachu, ocieplenie poddasza, jak ocieplić dach, jak ocieplić dach spadzisty, ocieplenie poddasza użytkowego
Przegląd przewodów kominowych - jak często?
Przeglądy przewodów kominowych powinny być dokonywane systematycznie i przez osoby, posiadające stosowne uprawnienia. Do dokonania takiego przeglądu uprawiony jest mistrz sztuki kominiarskiej. O konieczności i częstotliwości sprawdzania stanu przewodów kominowych mówi art. 62 Ustawy Prawo Budowlane. Według tego zapisu przeglądów przewodów należy dokonywać przynajmniej raz w roku, a czyścić je: raz na trzy miesiące przewody dymowe, raz na sześć miesięcy przewody spalinowe, zaś wentylacyjne – przynajmniej raz w roku. Pomimo istniejących uregulowań prawnych użytkownicy domów jednorodzinnych i zarządcy budynków wielorodzinnych często lekceważą swoje podstawowe obowiązki, co niestety przynosi ofiary w ludziach.
przewody kominowe, przewody kominowe rodzaje, przewody kominowe przepisy, przegląd przewodów kominowych
Czym zajmuje się cieśla?
Zawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.
więźba dachowa, cieśla, ciesielstwo, budynki, czym zajmuje się cieśla, cieśla budowlany, cieśla budowlany co robi, cieśla budowlany praca, konstrukcje budynków
Zobacz także