Pokrycia dachowe - poradnik
Jak pozbyć się ptaków?
Zabezpieczenia przeciw ptakom mocuje się na dachach, parapetach, gzymsach, obrzeżach okiennych itp. Mają one najczęściej postać kolców o średnicy 1,3 mm i długości 10 cm. Wykonane są ze stali nierdzewnej, przymocowane w rozstawie co 1 cm do sztywnej, przeźroczystej listwy z poliwęglanu. Segmenty są w odcinkach po około 30 cm, co pozwala na wykorzystywanie ich w różnych długościach, płaszczyznach i kształtach.
Inne rodzaje zabezpieczeń to ruchome pręty - służą głównie do zabezpieczenia parapetów i barierek balkonowych. Gdy ptak próbuje usiąść na powierzchni zabezpieczonej przez pręty, wtedy uginają się one i obracają, uniemożliwiając ptakom siadanie w tym miejscu.
Siatki - wykonane z polietylenu o różnych gęstościach oczek ochraniają duże płaszczyzny oraz powierzchnie pofałdowane (np. płaskorzeźby na zabytkowych budowlach). Są również bardzo popularnym zabezpieczeniem balkonów. O metalowej siatce warto pomyśleć wówczas, gdy zaobserwujemy, że ptaki wchodzą do kominów wentylacyjnych lub dymowych. Poza sezonem grzewczym potrafią w kominach wić gniazda, które całkowicie uniemożliwią ich pracę i nie obędzie się bez wizyty kominiarza.
kolce na ptaki, kolce na parapet, kolce na gołębie, jak pozbyć się ptaków, czego boją się gołębie, sposób na ptaki, siatki przeciw ptakom
Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?
Mając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.
dach, folia dachowa, pokrycie dachowe, sztywne poszycie, membrana dachowa, pokrycie dachu, co na dach, folia dachowa paroprzepuszczalna, folia dachowa jaka
Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?
Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.
Zobacz także