Pokrycia dachowe - poradnik
Jak przygotować dach do zimy?
Przed nadejściem mrozów trzeba przede wszystkim usunąć zalegające w różnych miejscach zanie-czyszczenia. Najgroźniejsze są zbierające się w zagłębieniach dachu czy rynnach liście. Spadające liście, a zwłaszcza zrzucane zimą przez np. modrzewie igły potrafią bardzo skutecznie zatkać rynny i rury spustowe oraz uniemożliwić prawidłowe odprowadzanie wody z połaci dachu. Z kolei jeśli dom znajduje się na otwartym terenie, w pobliżu pól uprawnych, wiatr nanosi do rynien i rur spustowych pył i kurz. Po deszczu tworzy się z niego i z liści gęsta, zatykająca maź. Podobne problemy dotyczą innych zagłębień w dachu – koszy lub rynien odwadniających okna dachowe. W obu przypadkach nieusunięte liście podczas chłodów zamarzają i tworzą poprzeczne zapory, za którymi gromadzi się śnieg. Gdy zaczyna on topnieć, woda nie znajduje normalnego ujścia i spiętrza się ponad taką zaporą. W przypadku koszy, czyli konstrukcyjnych załamań dachu, może to skutkować wylaniem się wody poza boczne krawędzie kosza i dostanie się jej na folię wstępnego krycia. Wtedy wystarczy niewielkie uszkodzenie folii – i mamy przeciekający dach. Podobny mechanizm tworzy się, gdy liście zamarzną w rynnach przyokiennych.
Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?
Mając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.
dach, folia dachowa, pokrycie dachowe, sztywne poszycie, membrana dachowa, pokrycie dachu, co na dach, folia dachowa paroprzepuszczalna, folia dachowa jaka
Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?
Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.
Zobacz także