Poddasze - poradnik

Jak rozmieścić pomieszczenia w domu z poddaszem użytkowym?

sypialnia na poddaszuDom z poddaszem użytkowym daje nam większą swobodę w rozmieszczeniu poszczególnych jego pomieszczeń, aniżeli dom parterowy. Standardem w projektach tego typu jest rozmieszczenie, w którym na dole znajduje się salon, jadalnia, kuchnia i łazienka. Na górze zaś sypialnie, ewentualnie pokoje dziecięce i dodatkowa łazienka. Nie jest to jednak żadną koniecznością. Z domów takich korzystają często rodziny dwupokoleniowe, które potrzebują odrębnych przestrzeni życiowych. Wówczas pomieszczenia można zaplanować w taki sposób, że obydwa pokolenia odczują komfort i wygodę użytkowania domu. Należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku poddasza konieczne może okazać się zamawianie mebli na wymiar, a są one nieco droższe od sprzętów o standardowych wymiarach.

Od czego zależy ilość miejsca na poddaszu?

poddasze użytkoweTo, ile i jaką powierzchnię użytkową uzyskamy zagospodarowując poddasze zależy od konstrukcji dachu, kąta jego nachylenia oraz wysokości ścianki kolankowej. Najwięcej miejsca bywa zwykle pod dachami mansardowymi. Poddasza pod takim typem dachu są też najłatwiejsze do zagospodarowania, ponieważ mają najmniej niskich skosów. Sporo powierzchni znajdzie się także pod tradycyjnym dachem dwuspadowym. Najbardziej nieracjonalne jest zagospodarowywanie poddasza pod dachami czterospadowymi. W takim przypadku poddasza najczęściej są nieużytkowe. Ważnym czynnikiem jest tez wysokość wspomnianej powyżej ścianki kolankowej. Dość często stosowanym zabiegiem przy zagospodarowywaniu poddaszy jest jej podnoszenie. Trzeba jednak zaznaczyć , że poprzez znaczne podwyższenie ścianki kolankowej budynek nabiera całkowicie innego kształtu. Niekiedy, zupełnie traci swój dotychczasowy wygląd i staje się wręcz nieatrakcyjny z zewnątrz.

Kuna domowa zwalczanie

kuna domowaWpływ na to, czy kuna zagości akurat w naszym domu ma głównie jego konstrukcja architektoniczna. Choć zauważono również przypadki dostania się kuny pod dach budynku, do którego teoretycznie nie powinna się dostać. Szkodnik ten jest bowiem bardzo przebiegły
i charakteryzuje go niemały spryt. To też powoduje, że przepędzenie kuny goszczącej pod dachem bywa w niejednym przypadku prawdziwą, wieloletnią walką. Jako, że zwierzęta te są objęte ochroną gatunkową – nie można ich uśmiercać. Dlatego najczęściej stosuje się klatki żywołowne, które zatrzaskują się kiedy kuna stanie na ich dnie. Zwabienie drapieżnika do takiej klatki to jednak spore wyzwanie, a kuna wywieziona nawet na wiele kilometrów od domu – potrafi powrócić pod swój ulubiony dach. Innym sposobem na walkę ze szkodnikiem są odstraszacze ultradźwiękowe lub tzw. sposoby domowe. Te ostatnie jednak w przeważającej części zawodzą. 

Zobacz także