Więźba dachowa - poradnik

Jak skontrolować ekipę ciesielską?

więźba dachowaWynajęta przez nas ekipa cieśli ma obowiązek realizować prace zgodnie z założeniami konstruktora. Niekiedy jednak dzieje się zupełnie inaczej, a to może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Wszystkich błędów ciesielskich nie jesteśmy jednak w stanie wychwycić samodzielnie. Dlatego też warto zainwestować w wynajęcie inspektora nadzoru budowlanego. Jeżeli jest to z jakichś względów niemożliwe sprawdzajmy przynajmniej, czy rzeczywisty przebieg prac postępuje tak, jak przewiduje to projekt. Warto też zwrócić uwagę na dokładność docinania poszczególnych elementów więźby, jak i na to, czy w tych miejscach nakładany jest na drewno impregnat. Sprawdzajmy także ilość zużywanych gwoździ, solidność dokręcania nakrętek śrub i fakt, czy cieśle używają pod nie podkładek. Pamiętajmy również o tym, że podczas montażu konstrukcji – wszystkie jej elementy powinny posiadać właściwe podparcie.

Co to jest wiatrownica?

deska czołowaWiatrownica to fachowa nazwa dla deski czołowej okapu dachu. W języku potocznym  nazywa się ją również „wiatrówką”. Stosowanie wspomnianej deski ma na celu ochronę pokrycia dachowego, jak również całej konstrukcji dachu przed działaniem silnego  wiatru. Dodatkowo, deska czołowa okapu jest elementem, który ułatwia mocowanie obróbek blacharskich do krawędzi połaci. Istotny jest rodzaj drewna jakiego użyto do wyrobu deski. Drewno to zawsze powinno być starannie wysuszone i zaimpregnowane. Impregnat do drewna należy nakładać w przynajmniej dwóch warstwach. Deskę tę można również osłonić z zewnątrz specjalną deską czołową wykonaną z PCV. Na rynku dostępne są tego rodzaju produkty w systemach tworzących jednakową całość z podbitką dachową.

W jakim celu stosuje się deski okapowe?

Deski czołowe i okapowe
Deski czołowe i okapowe to elementy wykończenia okapu. Ale mają też funkcje praktyczne.
Deski okapowe są elementem wykończenia dachu. Jednak oprócz walorów czysto estetycznych pełnią one również szereg funkcji użytkowych. Do desek okapowych mocuje się przede wszystkim rynny, a dokładniej – rynajzy, tj. haki do rynien. Dodatkowo, deski okapowe stanowią podporę dla materiału pokryciowego dachu. Stosowanie desek jest szczególnie ważne w przypadku układania cięższych materiałów. Wówczas pierwszy rząd dachówek opiera się na większej powierzchni, którą tworzy deska i pokrycie jest bardziej odporne na uszkodzenia, mogące wystąpić np. na skutek naporu ciężkiego śniegu. Sposób obróbki desek okapowych jest całkowicie dowolny i zależny głównie od upodobań estetycznych inwestora. Najczęściej jednak elementy te maluje się lub obrabia za pomocą blachy. Są to jednocześnie najtańsze sposoby na wykończenie okapu.

Zobacz także