Pokrycia dachowe - poradnik

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Barwne świetliki dachowe, a przepuszczalność światła dziennego

świetlik dachowyJako wypełnienie świetlików dachowych najczęściej stosuje się płyty z poliwęglanu. Płyty te mogą być całkowicie przezroczyste, jak i mieć dowolnie wybrany kolor. Występują również w wersji mlecznej lub dymnej. Najlepiej przepuszczalnymi są naturalne płyty, natomiast im ich barwa jest ciemniejsza – tym przepuszczalność światła dziennego będzie mniejsza. Przezroczyste płyty poliwęglanowe są w stanie przepuścić ponad 80% światła i tym samym doskonale doświetlić pomieszczenia poddasza. Wybór świetlika z płytą w ciemniejszym kolorze znacznie ograniczy przepuszczalność ( nawet do 25%), co spowoduje, że w pomieszczeniu nie będzie jasno. Jednak barwne świetliki stwarzają nowe możliwości aranżacyjne. To z kolei powoduje, że stosuje się je równie często, co świetliki doświetlające

Zobacz także