Pokrycia dachowe - poradnik

Jak układa się karpiówkę?

karpiówkaDachówkę ceramiczną nazywaną potocznie karpiówką można układać na dwa sposoby: w łuskę lub w koronkę. Ułożenie w łuskę jest ułożeniem pojedynczym, tzn. na każdej łacie leży jeden rząd dachówek. Pokrycie przypomina wówczas wyglądem łuskę karpia, skąd wzięła się nazwa dachówki. Rzędy układa się tak, aby zachować mijanie się styków. Ułożenie w tzw. koronkę jest ułożeniem podwójnym i polega na zaczepieniu pierwszego rzędu dachówek o łatę i następnie – drugiego – o krawędź pierwszego. Biorąc pod uwagę, że układanie karpiówki jest specyficzne i nie należy do łatwych – prace warto zlecić sprawdzonej i wykwalifikowanej ekipie dekarzy. W tym rodzaju krycia jest niezwykle łatwo popełnić błąd i całkowicie oszpecić ostateczny wygląd zewnętrzny dachu.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także