Pokrycia dachowe - poradnik

Jak układać dachówkę?

dachówkaMontaż dachówek ceramicznych i cementowych odbywa się w ten sam sposób. Warto wiedzieć, że aby uzyskać pokrycie w jednolitym kolorze, trzeba wymieszać dachówki z kilku różnych palet.
Dachówki układa się na łatach i kontrłatach, ułożonych wcześniej na folii wstępnego krycia lub na pełnym poszyciu drewnianym (deskowanie lub płyta drewnopochodna) pokrytym papą - rozwiązanie obecnie rzadziej stosowane.  Dachówki układa się poziomymi rzędami, zaczynając od okapu. Dachówki utrzymują się na dachu pod własnym ciężarem i dodatkowe mocowanie praktycznie nie jest wymagane. Mocowania (przybicia lub zastosowania specjalnych klamer) wymagają jedynie dachówki skrajne, narażone na silniejsze podmuchy wiatru.
Kalenicę dachu wykańcza się dachówkami specjalnie wyprofilowanymi - gąsiorami, które mocowane są zaczepami do wsporników przybitych do krokwi. Pod gąsiorami umieszcza się taśmę grzebieniową, umożliwiającą wentylację przestrzeni pod dachem.

Układanie dachówek musi być wykonane ściśle według zaleceń producentów - instrukcji montażu, która jest opracowywana dla każdego pokrycia.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także