Systemy kominowe - poradnik
Jak układać folie dachowe w sąsiedztwie komina?
Folii dachowych w pobliżu komina nie należy ucinać. Najlepszym rozwiązaniem jest wywinięcie ich na mur komina na kilka cm i przyklejenie do niego za pomocą taśmy z lepiszczem. W następnym etapie prac folia zostanie przykryta kołnierzem blaszanym.

folia dachowa, montaż folii dachowej, komin dachowy, folia dachowa jaka, układanie folii dachowej, jak układać folie, jak montować folie
O ile oddalić komin od palnych elementów konstrukcji budynku?
Odległość przewodów dymowych od palnych elementów konstrukcji budynku jest uregulowana przepisami Prawa Budowlanego. Jeśli elementy konstrukcji nie są osłonięte należy zachować odstęp 30 cm pomiędzy nimi, a kominem. Odległość tę można zmniejszyć do 15 cm osłaniając elementy konstrukcji tynkiem na zbrojonej siatce lub innym materiałem ogniochronnym o grubości minimum 2,5 cm. Omawiana odległość wydaje się pozostawać bezzasadna w przypadku dużo bezpieczniejszych i posiadających własną izolację ognioodporną – kominów systemowych. Prawo jednak nie rozgranicza przewodów dymowych na tradycyjne, murowane z cegły i te bardziej nowoczesne. Zapis w powyższym zakresie obowiązuje od 2002 roku i, jak dotychczas – nie wprowadzono do niego żadnych zmian, które pozwalałyby sytuować kominy inaczej.
komin, systemy kominowe, przewody dymowe, jaki komin, jaki komin wybrać, systemy kominowe ceramiczne, komin dwuścienny, komin dachowy
Czym uszczelnić komin?
Mur komina i blaszany kołnierz inaczej odkształcają się podczas zmian temperatury. Połączenie obydwu materiałów najlepiej więc uszczelnić materiałem elastycznym (np. silikon). Niedopuszczalne jest stosowanie zaprawy cementowej, które na styku blachy i muru po krótkim czasie zacznie się wykruszać.
Zobacz także