Pokrycia dachowe - poradnik

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Barwne świetliki dachowe, a przepuszczalność światła dziennego

świetlik dachowyJako wypełnienie świetlików dachowych najczęściej stosuje się płyty z poliwęglanu. Płyty te mogą być całkowicie przezroczyste, jak i mieć dowolnie wybrany kolor. Występują również w wersji mlecznej lub dymnej. Najlepiej przepuszczalnymi są naturalne płyty, natomiast im ich barwa jest ciemniejsza – tym przepuszczalność światła dziennego będzie mniejsza. Przezroczyste płyty poliwęglanowe są w stanie przepuścić ponad 80% światła i tym samym doskonale doświetlić pomieszczenia poddasza. Wybór świetlika z płytą w ciemniejszym kolorze znacznie ograniczy przepuszczalność ( nawet do 25%), co spowoduje, że w pomieszczeniu nie będzie jasno. Jednak barwne świetliki stwarzają nowe możliwości aranżacyjne. To z kolei powoduje, że stosuje się je równie często, co świetliki doświetlające

Jaki dach na garaż dobudowywany do istniejącego domu?

dach garażuDach garażu dostawianego do domu powinien być przynajmniej podobny do dachu, jakim pokryty jest budynek mieszkalny. Jednak w przypadkach, kiedy jest to niemożliwe do zrealizowania – coraz częściej stosuje się stropodachy odwrócone i zagospodarowuje ich powierzchnię na ogrody lub tarasy. Za sprawą zagospodarowania powierzchni dachu nad garażem zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową i stwarzamy doskonałe miejsce wypoczynkowo – rekreacyjne dla całej rodziny. Płaskie dachy garaży można pokryć warstwą ziemi i zazielenić dowolnie lub zorganizować na nich przydomowy taras. To, w jakim celu pragniemy zagospodarować powierzchnie dachu powinno być wiadome jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu. Bowiem konstruując stropodach trzeba przewidzieć jak dużym ciężarem zostanie on obciążony oraz odpowiednio układać poszczególne jego warstwy.

Zobacz także