Pokrycia dachowe - poradnik

Jak wybrać dekarza?

Przede wszystkim czy posiada ubezpieczenie od wypadków budowlanych i błędów wykonawczych, jego brak zamyka nam drogę do jakichkolwiek roszczeń finansowych.

  • dekarze
    Jak długiej gwarancji udziela na swoje realizacje i czy otrzymamy dokument gwarancyjny po zakończonej pracy?
  • Czy jego firma jest zarejestrowana?
  • Jak długo wykonuje dachy i czy posiada wszystkie niezbędne narzędzia do realizacji?
  • Czy posiada certyfikaty poświadczające jego kwalifikacje?
  • W jakim pokryciu się specjalizuje?

Pamiętajmy aby poprosić o kontakt do inwestorów u których fachowiec prowadził prace ciesielsko-dekarskie. Dzięki temu będziemy mogli szybko zweryfikować jego wiarygodność. Gdy już otrzymamy satysfakcjonujące odpowiedzi możemy przedstawić projekt dachu, na podstawie którego wykonawca powinien przygotować szczegółowy kosztorys i określić czas trwania realizacji. Dobrze przygotowana oferta, prezentuje całość inwestycji z podziałem na etapy, cenami za ich wykonanie oraz terminy realizacji. Odrębnym kosztorysem powinien być objęty materiał i akcesoria dachowe. Im bardziej szczegółowa oferta tym mniejsze prawdopodobieństwo nieplanowanych wydatków.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także