Pokrycia dachowe - poradnik

Jak wykonać dojście do komina?

ławakominiarskaDojście do komina składa się przede wszystkim z wyłazu dachowego oraz stopni i ław kominiarskich. O ile wyłaz jest przeważnie przewidziany przez architekta już na etapie projektowania dachu, o tyle o drodze komunikacyjnej łączącej go z kominem często zapominamy lub nie wykonujemy jej ze względów oszczędnościowych. Tymczasem, jest to poważnym błędem wykonawczym i narażeniem kominiarza na niebezpieczeństwo zagrażające nawet jego życiu. Wielu kominiarzy zdecydowanie odmawia wykonania usługi, jeżeli na dachu nie ma odpowiednio zamontowanych ław i stopni kominiarskich. Jeżeli nie ma ich także na naszym dachu – trzeba pomyśleć o montażu. Można tego dokonać na dachach całkowicie wykończonych, ale przedsięwzięcie jest wówczas trudniejsze i bardziej pracochłonne, ponieważ wymaga zdjęcia części materiału pokryciowego. Stopnie i ławy montuje się bowiem na wspornikach, które należy przymocować do łat lub sztywnego poszycia. Sposób ich montażu jest zależny od rodzaju materiału zastosowanego na pokrycie dachu.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także