Obróbki blacharskie - poradnik

Jak wykonać obróbkę blacharską lukarny?

Jak wykonać obróbkę blacharską lukarny? Miejsca połączenia dachu z lukarną zabezpiecza się obróbkami wyprofilowanymi, tak aby woda nie spływała po ścianie.

lukarna dachowa

Jak wykonać obróbkę blacharską kosza?

Do obróbek koszy stosuje się rynny koszowe w kształcie litery V, którymi woda spływa do rynien i rur spustowych. Elementy przeznaczone na wyłożenie kosza przygotowuje się przed położeniem na dach, łącząc wszystkie potrzebne arkusze na rąbki podwójne, zagięte zgodnie z kierunkiem spływu wody. Prace montażowe należy wykonać niezwykle starannie. Łączenie arkuszy blach kosza z pokryciem połaci należy wykonywać za pomocą arkuszy pośrednich, ułożonych równolegle do okapu, na rąbki podwójne leżące, zwinięte do środka kosza. Rąbki lub zwoje pionowe pokrycia połaci nie powinny dochodzić do rąbków koszy. Układanie pasa koszowego rozpoczyna się do okapu w kierunku kalenicy. Po rozłożeniu blachy dopasowuje się ją do wypukłości i wklęsłości kosza. Górną krawędź pasa ścina się według kształtu kalenicy, a dolną - przylegającą do rynny - równolegle do okapu.

dom z rynnami koszowymi

Czy istnieją kleje do obróbek blacharskich?

zdjęcie 1Na rynku dostępne są kleje, które w łatwiejszy niż dotychczas sposób (nitowanie, przykręcanie) pozwalają mocować obróbki blacharskie. Są to masy szpachlowo-klejące na bazie bitumicznej o doskonałej przyczepności do betonu, murów ceglanych, blach ocynkowanych, miedzianych, aluminiowych i stalowych. Można je stosować do mocowania wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich w miejscach, gdzie wystające elementy budowlane narażone są na działanie czynników atmosferycznych, na przykład korony murów, gzymsy, cokoły, parapety oraz elewacje.

Zobacz także