Systemy kominowe - poradnik

Jak zabezpieczyć budynek przed inwazją ptaków?

ochrona budynku przed ptakamiZatkane kominy i kanały wentylacyjne, zabrudzona odchodami elewacja oraz dach, wirusy i choroby oraz odgłosy dochodzące niemal znad głowy to tylko niektóre uciążliwości jakie mogą powodować ptaki gnieżdżące się pod naszymi dachami. Niestety, w wielu przypadkach kłopoty z niechcianymi lokatorami mamy na swe własne życzenie. Ptaki dostają się bowiem pod dachy budynków poprzez niewykończony odpowiednio okap lub poprzez niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Do wykończenia okapów stosuje się podbitkę dachową, zaś wloty powietrza zabezpiecza specjalnymi kratkami lub siatkami. Wydatki te nie są wygórowanymi w skali całej budowy, a skutecznie chronią przed zagoszczeniem pod naszym dachem nieproszonych gości.

Czym są i do czego służą rewizje w kominie?

Aranżacja poddasza
Rewizje to specjalne otwory w kominie, za pomocą których można dokonać jego czyszczenia lub konserwacji bez konieczności wchodzenia na dach budynku. Bardzo często znajdują się one w części poddasza. Ich zamurowanie jest możliwe, ale sprawę warto skonsultować z kominiarzem. Jeśli rewizja w części poddasza zostanie zamurowana konieczne okaże się prawdopodobnie zagwarantowanie kominiarzowi bezpiecznego wyjścia na dach. To z kolei wiąże się z zamontowaniem wyłazu oraz zamocowaniem na dachu stopni i ław kominiarskich. W przypadku pozostawienia dostępu do rewizji i trzeba z kolei zadbać o bezpieczne podwójne drzwiczki i o szczególnie staranne ich uszczelnienie. Są to prace, które powinny zostać wykonane nader dokładnie przez wzgląd na nasze własne bezpieczeństwo.

Czy ocieplać komin?

poddaszeOcieplenie komina w części adaptowanego poddasza ma sens tylko wówczas, kiedy komin jest połączony z którąś ze ścian zewnętrznych budynku. Wówczas warto jest zastosować warstwę izolacji z niepalnej wełny szklanej. Zabieg ten pozwoli uniknąć powstania mostka termicznego, przez który będzie uciekać ciepło z pomieszczeń poddasza. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o właściwym oddaleniu wełny od komina oraz o rozłożeniu folii paroizolacyjnej. W pozostałych przypadkach zabudowy komina wykonuje się raczej pozostawiając wolną przestrzeń pomiędzy nim, a materiałem wykończeniowym. Rozsądne jest zamontowanie kratek wentylacyjnych i odzyskiwanie ciepła, które komin skutecznie odda - na pomieszczenie, w którym się znajduje.

Zobacz także