Więźba dachowa - poradnik

Jak zabezpieczyć drewnianą konstrukcję dachu?

drewniana konstrukcja dachuSuszenie. Podstawowym warunkiem użycia drewna jako materiału konstrukcyjnego jest jego wysuszenie. Drewno na więźbę powinno być sezonowane, czyli suszone przez minimum 6 miesięcy (potem dosycha jeszcze na placu budowy). Sezonowanie polega na przechowywaniu w warunkach umożliwiających swobodne schnięcie, najlepiej na świeżym powietrzu, ale pod dachem. Tarcica powinna być ułożona na tzw. przekładkach wówczas przestrzeń między warstwami - dylatacja - ułatwia ich przewietrzanie. Obróbka. Drewno na więźbę powinno być ostrokrawężne (tarcica obrzynana), czyli bez zaokrągleń i resztek kory. Wprawdzie polskie prawo o tym nie mówi, ale niektórzy specjaliści radzą, by drewno na konstrukcje było czterostronnie strugane (heblowane). Tak staranna obróbka hamuje rozmnażanie i rozwój owadów, ponieważ na gładkiej powierzchni trudno im złożyć jaja. W materiał heblowany impregnat wnika lepiej niż w nie heblowany. Zabieg jest bardziej skuteczny, a zużycie impregnatu mniejsze. Impregnacja. Obróbkę tak staranną, jak opisana powyżej stosuje się w budownictwie szkieletowym, głównie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce dominują chemiczne metody ochrony drewna, czyli impregnacja.

Czym zajmuje się cieśla?

więźba dachowaZawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.

Jakimi narzędziami pracuje cieśla?

cieślaPodstawowym i znanym od wieków narzędziem ciesielskim jest topór, zwany ciesakiem. Oprócz niego cieśla powinien posiadać młotki, dodatkowe siekiery, piły do cięcia drewna, dłuta, strugi oraz komplet narzędzi trasersko – pomiarowych. Narzędzia traserskie służą wytyczaniu i znaczeniu linii cięcia oraz łączenia elementów konstrukcyjnych drewna. Narzędzia pomiarowe natomiast to kątomierze, kątowniki, liniały i piony. Należy uwzględnić fakt, że aktualnie wiele narzędzi ręcznych służących cieślom – zastępują elektronarzędzia, czyli urządzenia posiadające zasilanie sieciowe lub wyposażone w akumulator zasilający. Maszyny te znacznie ułatwiają i usprawniają przebieg robót ciesielskich. Nowoczesny cieśla powinien posiadać m.in. wiertarkę, wiertarko - wkrętarkę, mechaniczny strug, pilarkę, frezerkę, itp. Trzeba jednak zaznaczyć , iż nabycie wymienionych urządzeń jest kosztowne i nie każdego fachowca jest na nie stać. Niestety, ceny elektronarzędzi są zdecydowanie wyższe od cen typowych narzędzi ręcznych.

Zobacz także