Więźba dachowa - poradnik
Jak zabezpieczyć drewnianą konstrukcję dachu?
Suszenie. Podstawowym warunkiem użycia drewna jako materiału konstrukcyjnego jest jego wysuszenie. Drewno na więźbę powinno być sezonowane, czyli suszone przez minimum 6 miesięcy (potem dosycha jeszcze na placu budowy). Sezonowanie polega na przechowywaniu w warunkach umożliwiających swobodne schnięcie, najlepiej na świeżym powietrzu, ale pod dachem. Tarcica powinna być ułożona na tzw. przekładkach wówczas przestrzeń między warstwami - dylatacja - ułatwia ich przewietrzanie. Obróbka. Drewno na więźbę powinno być ostrokrawężne (tarcica obrzynana), czyli bez zaokrągleń i resztek kory. Wprawdzie polskie prawo o tym nie mówi, ale niektórzy specjaliści radzą, by drewno na konstrukcje było czterostronnie strugane (heblowane). Tak staranna obróbka hamuje rozmnażanie i rozwój owadów, ponieważ na gładkiej powierzchni trudno im złożyć jaja. W materiał heblowany impregnat wnika lepiej niż w nie heblowany. Zabieg jest bardziej skuteczny, a zużycie impregnatu mniejsze. Impregnacja. Obróbkę tak staranną, jak opisana powyżej stosuje się w budownictwie szkieletowym, głównie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce dominują chemiczne metody ochrony drewna, czyli impregnacja.
Czym zajmuje się cieśla?
Zawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.
więźba dachowa, cieśla, ciesielstwo, budynki, czym zajmuje się cieśla, cieśla budowlany, cieśla budowlany co robi, cieśla budowlany praca, konstrukcje budynków
Jakimi narzędziami pracuje cieśla?
Podstawowym i znanym od wieków narzędziem ciesielskim jest topór, zwany ciesakiem. Oprócz niego cieśla powinien posiadać młotki, dodatkowe siekiery, piły do cięcia drewna, dłuta, strugi oraz komplet narzędzi trasersko – pomiarowych. Narzędzia traserskie służą wytyczaniu i znaczeniu linii cięcia oraz łączenia elementów konstrukcyjnych drewna. Narzędzia pomiarowe natomiast to kątomierze, kątowniki, liniały i piony. Należy uwzględnić fakt, że aktualnie wiele narzędzi ręcznych służących cieślom – zastępują elektronarzędzia, czyli urządzenia posiadające zasilanie sieciowe lub wyposażone w akumulator zasilający. Maszyny te znacznie ułatwiają i usprawniają przebieg robót ciesielskich. Nowoczesny cieśla powinien posiadać m.in. wiertarkę, wiertarko - wkrętarkę, mechaniczny strug, pilarkę, frezerkę, itp. Trzeba jednak zaznaczyć , iż nabycie wymienionych urządzeń jest kosztowne i nie każdego fachowca jest na nie stać. Niestety, ceny elektronarzędzi są zdecydowanie wyższe od cen typowych narzędzi ręcznych.
narzędzia, więźba dachowa, cieśla, elektronarzędzia, wiertarki, elektronarzędzia akumulatorowe, elektronarzędzia do drewna, elektronarzędzia dla profesjonalistów, elektronarzędzia do obróbki drewna, ciesielstwo, budynki, czym zajmuje się cieśla, cieśla budowlany, cieśla budowlany co robi, cieśla budowlany praca, konstrukcje budynków
Zobacz także