Kolektory słoneczne - poradnik

Jak zabezpieczyć instalację przed przegrzaniem?

solary dachoweIstnieje kilka rozwiązań pozwalających uniknąć przegrzania instalacji solarnej. Jednym z podstawowych urządzeń jest tzw. UPS (Uninterruptible Power Supply) - zasilacz bezprzewodowy, którego funkcją jest nieprzerwane zasilanie innych urządzeń elektronicznych. Czas podtrzymania napięcia wynosi od kilku minut do kilkudziesięciu godzin i zależy m.in. od obciążenia zasilacza oraz pojemności akumulatora. Dzięki niemu nawet w przerwie dostawy prądu pompa obiegowa w instalacji solarnej będzie pracować bez przerwy. Kolejne rozwiązanie to baterie słoneczne (ogniwa fotowoltaiczne) absorbujące promieniowanie UV i zamieniające je na energię elektryczną w czasie rzeczywistym. Aby uniknąć przykrych niespodzianek można również zastosować dedykowane rolety solarne, które po naciśnięciu guzika, lub ręcznie zostaną opuszczone, blokując jednocześnie dostęp promieni UV do kolektorów.

Czy kolektory trzeba myć?

kolektory słoneczneSzkło boro-krzemowe z którego wykonane są kolektory jest wytrzymałe na warunki atmosferyczne co nie oznacza, że nie ulega zabrudzeniom. Pory, jesienna i zimowa bywają szczególnie uciążliwe dla kolektorów słonecznych. W przypadku kolektorów rurowych i płaskich należy dbać o to by nic nie zasłaniało powierzchni absorbcyjnej kolektora, mamy tu na myśli liście spadające z drzew, igliwie i oczywiście śnieg. Zimą nagromadzony opad atmosferyczny w postaci śniegu potrafi zalegać na dachach kilkanaście tygodni nie rozpuszczając się. W przypadku kolektorów całkowite ich przykrycie przez czapę śniegu sprawia, że kolektor w ogóle nie działa. Zaleca się oczyszczanie i odśnieżanie powierzchni czynnej kolektorów tak często jak jest to możliwe.

Wymiana rur w kolektorach. Czy to możliwe?

W przypadku kolektorów rurowych próżniowych, sercem układu są rury szklane wykonane ze szkła boro krzemowego. W trakcie eksploatacji kolektora, może zajść potrzeba wymiany rury w skutek uszkodzenia mechanicznego. W takim przypadku wymiana rury jest bardzo prostym zabiegiem i można ją przeprowadzić samodzielnie. Należy pamiętać, aby takie operacje przeprowadzać po zachodzie słońca po uprzednim sprawdzeniu na sterowniku czy temperatura na kolektorze nie spowoduje ewentualnych poparzeń jeśli dotkniemy przez przypadek skraplacza.

instalacja solarna

Zobacz także