Obróbki blacharskie - poradnik

Jak zamontować ławę kominiarską?

ławka dachowaMiejsce, w którym podpórki ławy kominiarskiej przechodzą przez połać dachu należy chronić przed wnikaniem wody stosując obróbki blacharskie w kształcie stożków. Ich wykonanie jest dosyć trudne, dlatego na dachach krytych dachówką ceramiczną lub cementową poleca się stosowanie specjalnych dachówek z już zamontowanymi stożkami. W innym przypadku podpórki chroni się obróbką blacharską specjalnie wyprofilowaną do kształtu stożka. W przypadku pokryć bitumicznych blaszane stożki lutuje się do kołnierza przytwierdzonego do deskowania lub płyty, którą pokryty jest dach. Ławy kominiarskie na pokryciu z blachodachówki najlepiej zamontować z gotowych elementów przykręcanych do połaci dachowej za pomocą wkrętów z uszczelką.

Gdzie stosuje się opierzenia?

Opierzenia to elementy blacharki budowlanej, których zadaniem jest zabezpieczanie przed wpływem wód opadowych i śniegu takich elementów budynku jak: gzymsy, ogniomury, pasy nadrynnowe, boczne połacie dachu w postaci listew wiatrowych, zabezpieczenia fragmentów ścian czy nawet całej elewacji itp. elementów.

dom jednorodzinny

Jaka blacha nadaje się na obróbki?

blacha dachowaZdecydowanie nie. Do wykonania obróbek blacharskich należy stosować blachy płaskie stalowe ocynkowane, miedziane, aluminiowe, cynkowe lub cynkowo tytanowe. W handlu spotkać można także blachy powlekane różnego rodzaju powłokami w wielu kolorach, dzięki czemu blachę można dobrać stosownie do faktury i koloru pokrycia dachowego. Także producenci pokryć dachowych coraz częściej oferują gotowe elementy do obróbek.
Wystrzegajmy się stosowania blach słabych gatunkowo, gdyż te będą zużywać się znacznie szybciej niż pokrycie.

Zobacz także