Okna dachowe - poradnik

Jak zamontować okno dachowe?

okno dachowe
Okno powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości od podłogi. Odległość dolnej krawędzi otwieranego okna od podłogi to co najmniej 85 cm w budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem oraz nie mniej niż 110 cm na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem (zgodnie z rozporządzeniem MSWiA). Górna krawędź szyby powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepiej doświetlone będzie pomieszczenie.
Nawiewniki należy instalować (licząc od ich dolnej krawędzi) nie niżej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Aby okno z nawiewnikiem było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm.
Zalecany montaż okien to 110 - 140 cm od podłogi – spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre oświetlenie poddasza i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Kilka okien można też umieścić w rzędzie – obok siebie. Taki rozmieszczenie okien optycznie powiększa pomieszczenie, a dach wydaje się szerszy. Kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu lepiej oświetla poddasze niż te same okna zamontowane obok siebie lub jedno duże okno.

Jak sprawdzić rozmiar okna dachowego?

zdjęcie 1Jak sprawdzić rozmiar okna dachowego? Przed zakupem akcesoriów w pierwszej kolejności należy sprawdzić typ i rozmiar okna. Znajduje się on na tabliczce znamionowej umieszczonej w wewnętrznym prawym górnym rogu skrzydła. Tabliczkę można zobaczyć tylko gdy okno jest otwarte.
Nie trzeba nic mierzyć, wystarczy przy zamówieniu podać spisany z tabliczki symbol, a markizy i rolety będą idealnie pasowały.

Czym charakteryzują się zespolone zestawy szyb wielofunkcyjnych?

szyby na dachuW zestawach zespolonych stosuje się szkło o różnych właściwościach i parametrach, w taki sposób, aby wykonane z nich przeszklenie dachu jak najlepiej wypełniało swoją rolę. Na indywidualnie złożone zamówienia można uzyskać pakiet szybowy dostosowany idealnie do własnych potrzeb. Typowe zestawy posiadają dobrą izolacyjność termiczną, przy jednoczesnej przepuszczalności światła naturalnego na wysokim poziomie. Dodatkowo, mogą zostać wyposażone w taflę szkła samoczyszczącego, czy szybę antywłamaniową. Szkło może również skutecznie ochraniać przed docieraniem do wnętrza niechcianych dźwięków lub ograniczać przedostawanie się do pomieszczeń promieni słońca w lecie. Każdy zespolony zestaw zabezpiecza się specjalną powłoką przed rozsypaniem się jego elementów w razie pęknięcia lub uszkodzenia go w sposób mechaniczny.

Zobacz także