Poddasze - poradnik

Jak zapobiegać nagrzewaniu się poddasza?

poddasze użytkoweW lecie poddasza użytkowe bardzo często bywają mało komfortowe w użytkowaniu, poprzez nadmiernie wysoką temperaturę wnętrz. Dodatkowo w pomieszczeniach poddasza często panuje uciążliwa duszność. Nieprzyjemny zaduch skutecznie zlikwiduje sprawna wentylacja, zaś temperaturę obniży rozsądne użytkowanie okien i akcesoriów okiennych. Okna połaciowe dobrze jest umieszczać po przeciwległych w stosunku do siebie częściach dachu. Ułatwia to w sposób znaczny wietrzenie pomieszczeń, ponieważ przy otwarciu dwóch okien wytworzy się przeciąg. Dodatkowo, okna powinny zostać wyposażone w specjalne nawiewniki. Nawiewniki te można montować zarówno w ramach drewnianych, jak i wykonanych z PCV. Za ich sprawą do wnętrz dostaje się świeże powietrze – nawet wówczas, kiedy okna są szczelnie zamknięte. Ponadto, warto wiedzieć, że nawet najniższej jakości roleta jest w stanie ograniczyć wnikanie promieni słonecznych do pomieszczenia

Jaka wentylacja na poddaszu użytkowym?

wentylacja na poddaszu użytkowymPoddasze, jako najwyższa kondygnacja budynku jest szczególnie trudne do uzyskania odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Jeżeli poddasze pełni funkcję mieszkalną – tradycyjna i najprostsza wentylacja grawitacyjna często okazuje się niewystarczająca. Wówczas należy zadbać o odpowiednią wentylację połaci dachu oraz zainwestować w montaż instalacji mechanicznej. Mechaniczna wentylacja wywiewna polega na wyciąganiu z pomieszczeń zużytego powietrza i odprowadzeniu go na zewnątrz budynku. Wentylacja taka jest bezwzględnie konieczna w pomieszczeniach, gdzie powstaje zwiększona ilość pary wodnej, tj. kuchnia, łazienki i toalety usytuowane na poddaszu. Skuteczne odprowadzenie pary wodnej, zapobiega jej skraplaniu się jej i powstawaniu wilgoci we wnętrzach. W przypadku poddaszy jest bardzo łatwo o powstanie grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Dlatego funkcjonowanie wentylacji warto monitorować i sprawdzać co pewien czas.

 

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Zobacz także