Pokrycia dachowe - poradnik

Jak zazielenić dach dwuspadowy?

dach dwuspadowyDach dwuspadowy jest dachem o powierzchniach stromych, co znacznie utrudnia zasadzenie na nim roślinności. Nie znaczy to jednak, że powstanie dachu zielonego w takich warunkach jest całkowicie niemożliwe. Co prawda w Polsce zielone dachy dwuspadowy nie występują praktycznie wcale, ale za to w innych krajach można je napotkać bez trudu. Do zazieleniania tego rodzaju powierzchni dachowych stosuje się roślinność ekstensywną, albo jeszcze częściej specjalne kompletne systemy zazieleniania. Konieczne jest wówczas zastosowanie dodatkowej drewnianej kratownicy, która ma za zadanie ochronić zielony dach przed obsunięciem się. Trzeba też dobrze dostosować ciężar rozkładanych na dachu warstw do wytrzymałości konstrukcji dachu na obciążenia. Dzięki kratownicy wykonanej z drewnianych kantówek – możliwe jest zazielenianie dachów o spadku nawet 40 stopni.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także