Poddasze - poradnik

Jaka wentylacja na poddaszu użytkowym?

wentylacja na poddaszu użytkowymPoddasze, jako najwyższa kondygnacja budynku jest szczególnie trudne do uzyskania odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Jeżeli poddasze pełni funkcję mieszkalną – tradycyjna i najprostsza wentylacja grawitacyjna często okazuje się niewystarczająca. Wówczas należy zadbać o odpowiednią wentylację połaci dachu oraz zainwestować w montaż instalacji mechanicznej. Mechaniczna wentylacja wywiewna polega na wyciąganiu z pomieszczeń zużytego powietrza i odprowadzeniu go na zewnątrz budynku. Wentylacja taka jest bezwzględnie konieczna w pomieszczeniach, gdzie powstaje zwiększona ilość pary wodnej, tj. kuchnia, łazienki i toalety usytuowane na poddaszu. Skuteczne odprowadzenie pary wodnej, zapobiega jej skraplaniu się jej i powstawaniu wilgoci we wnętrzach. W przypadku poddaszy jest bardzo łatwo o powstanie grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Dlatego funkcjonowanie wentylacji warto monitorować i sprawdzać co pewien czas.

 

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Zobacz także