Pokrycia dachowe - poradnik

Jaki dach na garaż dobudowywany do istniejącego domu?

dach garażuDach garażu dostawianego do domu powinien być przynajmniej podobny do dachu, jakim pokryty jest budynek mieszkalny. Jednak w przypadkach, kiedy jest to niemożliwe do zrealizowania – coraz częściej stosuje się stropodachy odwrócone i zagospodarowuje ich powierzchnię na ogrody lub tarasy. Za sprawą zagospodarowania powierzchni dachu nad garażem zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową i stwarzamy doskonałe miejsce wypoczynkowo – rekreacyjne dla całej rodziny. Płaskie dachy garaży można pokryć warstwą ziemi i zazielenić dowolnie lub zorganizować na nich przydomowy taras. To, w jakim celu pragniemy zagospodarować powierzchnie dachu powinno być wiadome jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu. Bowiem konstruując stropodach trzeba przewidzieć jak dużym ciężarem zostanie on obciążony oraz odpowiednio układać poszczególne jego warstwy.

Jak ocieplić dach garażu?

zdjęcie 1Niemal tak samo starannej izolacji termicznej, co budynki mieszkalne – wymagają te garaże, które planujemy ogrzewać w czasie zimy. O ile, wielu inwestorów może uznać za swoistą fanaberię ogrzewanie garaży wolnostojących – o tyle innym ma prawo zależeć na całkowitym komforcie ich użytkowania. W przypadku tych, wymienionych, jako drugich – najbardziej opłacalne jest szczelne zaizolowanie zarówno dachu garażu, jak i jego ścian zewnętrznych. Warstwę materiału izolacyjnego pod dachem warto jednak zastosować nawet w przypadku garażu nieogrzewanego. Pozwoli to bowiem zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się dachu w czasie letnich upałów. Kwestia wspomnianej izolacji jest szczególnie istotna podczas realizacji projektów garaży z poddaszem użytkowym.

Jak ustrzec się błędów podczas obróbki attyki?

Attyka jest stosunkowo niewielkim detalem architektonicznym budynków. W związku z powyższym obróbka tego elementu powinna być wykonywana szczególnie starannie i dokładnie. Konieczne jest zastosowanie klinów w narożach ścian attyki. Kliny te zmniejszają bowiem w sposób znaczny kąt zagięcia papy, a to z kolei wydłuża żywotność obróbek. Trzeba też zwrócić uwagę na układanie pasów papy termozgrzewalnej. Nie należy ich wywijać na pionowe płaszczyzny attyki, ponieważ ścianki attykowe pracują zupełnie inaczej niż połać dachowa. Warto też zwrócić uwagę na dokładne izolowanie powierzchni poziomej ogniomuru. Wielu fachowców pomija ten szczegół uważając, że nie musi się tam znajdować warstwa ocieplenia. Tymczasem, jak powszechnie wiadomo – nieszczelność izolacji – to strata ciepła z pomieszczeń domu.

zdjęcie 1


Zobacz także