Więźba dachowa - poradnik

Jaki impregnat o drewna?

drewniana konstrukcja dachuGłównym zagrożeniem dla drewnianej konstrukcji dachu są grzyby, owady (techniczne szkodniki drewna) i ogień. W dalszej kolejności także bakterie, glony i porosty. Ponieważ jednak do zwalczania tych ostatnich służą z reguły te same środki, które przeciwdziałają grzybom - fungicydy, bakterie glony i porosty bywają pomijane lub traktowane jako jeden czynnik łącznie z grzybami.

Impregnaty dzieli się na:

  • jednofunkcyjne (zwalczają jeden z wymienionych czynników),
  • dwufunkcyjne (zwalczają dwa czynniki),
  • trójfunkcyjne (zwalczają wszystkie czynniki, nazwa pochodzi od trzech podstawowych grup zagrożeń: ognia, owadów oraz grzybów).

Dostępne na rynku preparaty różnią się intensywnością oddziaływania. Innych preparatów używa się do zabezpieczania więźby czy szkieletu ścian w domach drewnianych (są to elementy stosunkowo mało narażone na niszczące działanie wilgoci, a co za tym idzie - na korozję biologiczną), innych do ochrony małej architektury ogrodowej czy elementów mających kontakt z wodą morską. Producenci zastrzegają do jakiego rodzaju konstrukcji dany preparat może być stosowany.

Czym zajmuje się cieśla?

więźba dachowaZawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.

Jakimi narzędziami pracuje cieśla?

cieślaPodstawowym i znanym od wieków narzędziem ciesielskim jest topór, zwany ciesakiem. Oprócz niego cieśla powinien posiadać młotki, dodatkowe siekiery, piły do cięcia drewna, dłuta, strugi oraz komplet narzędzi trasersko – pomiarowych. Narzędzia traserskie służą wytyczaniu i znaczeniu linii cięcia oraz łączenia elementów konstrukcyjnych drewna. Narzędzia pomiarowe natomiast to kątomierze, kątowniki, liniały i piony. Należy uwzględnić fakt, że aktualnie wiele narzędzi ręcznych służących cieślom – zastępują elektronarzędzia, czyli urządzenia posiadające zasilanie sieciowe lub wyposażone w akumulator zasilający. Maszyny te znacznie ułatwiają i usprawniają przebieg robót ciesielskich. Nowoczesny cieśla powinien posiadać m.in. wiertarkę, wiertarko - wkrętarkę, mechaniczny strug, pilarkę, frezerkę, itp. Trzeba jednak zaznaczyć , iż nabycie wymienionych urządzeń jest kosztowne i nie każdego fachowca jest na nie stać. Niestety, ceny elektronarzędzi są zdecydowanie wyższe od cen typowych narzędzi ręcznych.

Zobacz także