Systemy kominowe - poradnik

Jaki komin do kotła na paliwa stałe?

komin dachowyW zależności od konstrukcji i mocy kotła komin powinien mieć odpowiedni przekrój i wysokość, a co za tym idzie określone podciśnienie kominowe. Jeżeli podłączymy kocioł do komina o zbyt słabym podciśnieniu (ciągu kominowym) lub o zbyt małym przekroju, możemy mieć problemy z wydajnością urządzenia, słabym spalaniem, dymieniem oraz szybszym zarastaniem sadzą. Wszystkie wymagane parametry podają producenci urządzeń grzewczych w podstawowych danych technicznych.

Większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe nie wymaga stosowania wkładów kominowych. Kominy mogą być murowane z cegły pełnej klasy minimum 10. Przewód musi się zaczynać od poziomu podłogi kotłowni. Komin w dolnej części, poniżej czopucha kotła, powinien mieć otwór wyczystny do usuwania sadzy i popiołu. Jego przekrój powinien być zbliżony do kwadratu (min. 14x14 cm), aby opory przepływu spalin były mniejsze. Zawsze jednak przekrój i wysokość komina powinien określić projektant.
Można też wykonać komin zewnętrzny – murowany, dołączony do ściany budynku lub też ze stali żaro- lub kwasoodpornej (w zależności od temperatury spalin). Należy tylko pamiętać, że każdy komin zewnętrzny powinien być ocieplony.

O ile oddalić komin od palnych elementów konstrukcji budynku?

komin na dachuOdległość przewodów dymowych od palnych elementów konstrukcji budynku jest uregulowana przepisami Prawa Budowlanego. Jeśli elementy konstrukcji nie są osłonięte należy zachować odstęp 30 cm pomiędzy nimi, a kominem. Odległość tę można zmniejszyć do 15 cm osłaniając elementy konstrukcji tynkiem na zbrojonej siatce lub innym materiałem ogniochronnym o grubości minimum 2,5 cm. Omawiana odległość wydaje się pozostawać bezzasadna w przypadku dużo bezpieczniejszych i posiadających własną izolację ognioodporną – kominów systemowych. Prawo jednak nie rozgranicza przewodów dymowych na tradycyjne, murowane z cegły i te bardziej nowoczesne. Zapis w powyższym zakresie obowiązuje od 2002 roku i, jak dotychczas – nie wprowadzono do niego żadnych zmian, które pozwalałyby sytuować kominy inaczej.

Jak zabezpieczyć budynek przed inwazją ptaków?

ochrona budynku przed ptakamiZatkane kominy i kanały wentylacyjne, zabrudzona odchodami elewacja oraz dach, wirusy i choroby oraz odgłosy dochodzące niemal znad głowy to tylko niektóre uciążliwości jakie mogą powodować ptaki gnieżdżące się pod naszymi dachami. Niestety, w wielu przypadkach kłopoty z niechcianymi lokatorami mamy na swe własne życzenie. Ptaki dostają się bowiem pod dachy budynków poprzez niewykończony odpowiednio okap lub poprzez niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Do wykończenia okapów stosuje się podbitkę dachową, zaś wloty powietrza zabezpiecza specjalnymi kratkami lub siatkami. Wydatki te nie są wygórowanymi w skali całej budowy, a skutecznie chronią przed zagoszczeniem pod naszym dachem nieproszonych gości.

Zobacz także