Pokrycia dachowe - poradnik

Jaki system zazieleniania na dach dwuspadowy?

zielony dachZazielenianie stromych powierzchni nie jest
w Polsce popularne, ale można znaleźć producentów oferujących kompletne systemy zazieleniania tego rodzaju dachów. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do powstania zielonego dachu od jednego dostawcy jest dobrym rozwiązaniem. Zadba on bowiem o wszystko od początku, tj. od paroizolacji począwszy – aż do samego końca, czyli na posadzeniu roślin skończywszy. To duża oszczędność nakładu pracy i wydanych pieniędzy. Producenci oferują różnorodne gotowe systemy zazieleniania, jednak do dachów dwuspadowych najciekawszym rozwiązaniem wydaje się być tzw. system jednowarstwowy. Po zabezpieczeniu dachu kratownicą rozkłada się tylko jedną warstwę podłoża, która odpowiada jednocześnie za drenaż, filtrację i wegetację posadzonych roślin.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także